Bezpečnejšia jazda po vetre: Rozbor tragických nehôd s nechcenou halzou (1.časť)

Autor: Rachael Sprot (pro časopis Yachting Monthly) 16.9.2024 Článok
Správy o tragických nehodách určite nie sú veselým čítaním, ale pokiaľ sa chceme plaviť naozaj bezpečne po vetre (na zadný vietor), oplatí sa preštudovať si příčiny nehôd spôsobených nepodarenými halzami, hovorí Rachael Sprot.
Bezpečnejšia jazda po vetre: Rozbor nehôd s nechcenou halzou (1.časť)

Na palube lodi sa môže prihodiť naozaj čokoľvek, ale medzi najničivejšie nehody bezpochyby patrí nechcený či nekontrolovaný obrat po vetre - halza. Sila vetra náhle pôsobiaca na plachtu z nesprávnej strany je obrovská a následky sa dostavia behom zlomku sekundy, takže šanca na akýkoľvek nápravný manéver je v danom okamžiku mizivá, ak nie celkom nemožná.

Za posledných dvadsať rokov sa stalo práve v dôsledku nekontrolovanej halzy niekoľko tragických nehôd. Z analýz MAIB (britský vládny orgán pre vyšetrovanie námorných nehôd) či iných expertných orgánov doslova mrazí a do podobných situácií by sa nikto z nás nechcel dostať.

Prečo skúmať tragické nehody

V letectve sa považuje štúdium a analýza správy o nehodách za bežnú prax, pri námorných nehodách to však bohužiaľ bežnou praxou nie je. Pritom sú takéto analýzy veľmi dôležitým zdrojom informácií pre pochopenie rizík a predchádzanie prípadným nehodám na mori.

Čím viac vieme o príčinách a okolnostiach nehôd a čím lepšie sa z toho dokážeme poučiť, tým lepšími kapitánmi budeme. MAIB svojimi analýzami príčin nehôd na mori zvyšuje povedomie námorníckej komunity o číhajúcich nebezpečenstvách, k otázke zavinenia sa však už nevyjadruje.

O autorke

Autorka nasledujúceho článku RACHAEL SPROT je skúsená námorná komisárka s pôsobivým počtom naplávaných námorných míľ od Lofôt po Svätú Luciu a ešte ďalej.

RACHAEL SPROT, skúsená lodná komisárka

Pravdepodobne každý z nás už niekedy zažil nekontrolovanú halzu, i keď možno nie s tak fatálnymi následkami. Nenechajme sa ukolísať mylným presvedčením, že sme voči podobným chybám imúnny. Je určite bezpečnejšie predpokladať opak a správy o lodných nešťastiach si naštudovať. Len tak budeme pripravení čeliť nebezpečným situáciám a budeme sa na zadný vietor plaviť bezpečne.

Loď Liquid Vortex na pretekoch

Liquid Vortex na pretekoch Myth of Malham Race, kde došlo k vážnemu zraneniu kormidelníčky

PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA 1: PLACHETNICA LIQUID VORTEX, 2011

V roku 2011 sa počas pretekov Myth of Malham Race vážne zranila členka posádky lode Beneteau 40.7 Liquid Vortex. Príčinou bol nepodarený obrat po vetre (halza).

Tieto preteky začínajú v prístave Solent, smerujú na západ, kde lode oboplávajú maják Eddystone, a potom sa vracajú do cieľa opäť do prístavu. Loď Liquid Vortex sa už plavila späť do prístavu Solent v západnom vetre o rýchlosti 6 BF, keď sa jej náhle roztrhol spinaker.

Posádka poškodenú plachtu spustila a chystala sa ju nahradiť ťažkým spinakrom, ktorý sa však pri vyťahovaní pomotal. Kosatka nebola v tej chvíli vytiahnutá a nebol ani vyviazaný preventer (lano na zaistenie ráhna). Jeden z členov posádky sa to vydal na provu vyriešiť, zatiaľ čo kapitán zostal v kokpite, kde sa snažil pomáhať s uvoľnením spinakru.

Ošetrovanie zranenej posádky

Zranená posádka bola pred transportom presunutá do hlavného kokpitu

Komunikácia medzi kokpitom a provou bola kvôli hluku flatrujúcej plachty veľmi náročná. Kapitánovi sa navyše manévrovanie na prove zdalo neprimerane zdĺhavé, a tak sa rozhodol vydať sa tam sám.

Kormidlo prenechal neskúsenej členke posádky s tým, aby držala kurz 040°, čo znamenalo plaviť sa takmer na bočný vietor. Kapitán síce spozoroval blížiacu sa rybárskou loď, ale v tej chvíli sa mu nezdala nijako nebezpečná.

Kapitánom poverená kormidelníčka a ďalší člen posádky v kokpite sledovali rybársku loď na kolíznom kurze s rastúcimi obavami a volali na kapitána, čo majú robiť. Ten na nich gestikuloval a kričal, aby rybárov predbehli ľavobokom a dali pozor, aby neurobili halzu. Kormidlo sa však prudko stočilo do opačného smeru a loď neriadene odhalzovala.

Na Firste 40.7 je vozík oťaže hlavnej plachty umiestnený tesne pred kormidlom, a tak pri nekontrolovanej halze uvoľnená oťaž prudko strelila do kormidla a zrazila kormidelníčku, ktorá zostala bezvládne ležať za kormidlom. Jeden z členov posádky, ktorý bol po ruke, chcel pomôcť, ale kormidlo chytil tak nešťastne, že loď urobila ďalšiu nekontrolovanú halzu.

Loď vyslala signál MAYDAY a pro zranenou členku posádky priletel vrtuľník. Pri zásahu sa stala ďalšia nehoda - MOB, kedy cez palubu prepadol člen posádky, ktorý obsluhoval pri záchrannej akcii vinšňu. Toho záchranári vytiahli z vody pomocou špeciálneho záchranného lana.

SPRÁVA MAIB

MAIB vo svojej analýze dospel z záveru, že „komunikácia medzi kapitánom na prove a kormidelníčkou bola značne sťažená“ a „kapitán mal zostať v kokpite alebo sa doňho vrátiť a prerušiť svoju prácu na prove do tej doby, dokiaľ rybárske plavidlo neminie bezpečne jeho loď. Miesto toho nechal za kormidlom neskúsenú členku posádky.“

V správe MAIB sa tiež dočítame, že kapitán bol veľmi súťaživý a „tvrdo riadil loď i posádku“ a že vzhľadom na náročné podmienky pretekov a obmedzeným skúsenostiam posádky, pričom mnohí navyše trpeli morskou chorobou a dôsledkami nedostatku spánku, „by bol na mieste opatrnejší a povzbudzujúcejší prístup k posádke“.

Plachetnica Clipper 70

CV21 sa prihodila fatálna nekontrolovaná halza

PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA 2: PLACHETNICA CV21

Počas prvej etapy pretekov Clipper Round the World Race v roku 2015 sa lodi CV21, jednej z flotily devätnástich plachetníc Clipper 70, prihodila 120 míľ západne od Portugalska fatálna nekontrolovaná halza.

Pred incidentom sa plavila CV21 pod plnými plachtami na zadobočný vietor zo severovýchodu rýchlosťou 20 uzlov. Posádka vyviazala preventer a na prove vytiahla genu Yankee 1. O 22:00 sa striedali hliadky a v správe sa dočítame, že nová hliadka komentovala podmienky plavby v zmysle, že loď „si trochu robí, čo chce“. Predchádzajúca hliadka „nesúhlasila a tvrdila, že behom ich hliadky bola plavba na zadný vietor bezproblémová“.

Vietor zosilnel a o 23:30 jeho nárazy dosahovali až 30 uzlov. Za kormidlom bol v tej chvíli jeden z najmenej skúsených členov posádky. Druhý a skúsenejší člen hliadky sa zhodli s kapitánom (ktorý v tej chvíli nebol na palube), že je treba zrefovať. Skúsenejší člen hliadky chcel o plánovanom manévri informovať zvyšok posádky a opustil kormidelný priestor, kde do tej doby dozeral na kormidlovanie svojho menej skúseného kolegu.

Prekročil koľajnicu vozíka oťaže hlavnej plachty, ktorý bol na tejto lodi tesne pred kormidlom, a vydal sa dopredu. Svojím bezpečnostným popruhom, tzv. harnesom, však zostal pripútaný na korme lodi, tzn. za vozíkom. V tej chvíli loď náhle urobila nekontrolovanú halzu.

V správe je uvedené, že: „Kormidelníkovi sa situácia za kormidlom vymkla z rúk, loď urobila ďalšiu nekontrolovanú halzu a rahno preletelo späť na ľavobok“. Správa pokračuje: „Jeden z členov posádky uvidel náhle uvoľnený preventer.“

Po dvojitej halze zostalo na podlahe kokpitu cez koľajnicu jazdca nehybne ležať bezvládne telo spomenutého člena hliadky. Tragickú nehodu neprežil. Loď zmenila kurz k portugalským brehom a následná pitva odhalila, že príčinou smrti bola zlomenina väzu.

ZPRÁVA MAIB

Analýza MAIB uvádza, že pred incidentom bola „zdanlivá rýchlosť vetra 15,7 uzla, čo sa blížilo hranici 16 uzlov. Výrobca plachiet Yankee 1 odporúča pri takejto sile vetra zmenšiť ich plochu, tzn. zrefovať. So silnejúcim vetrom mal teda kormidelník stále väčší problém udržať loď na kurze a pod chvíľou sa od neho odchyľoval až o 50°.“

V správe sa ďalej dočítame, že „by v tej chvíli bolo rozumné, keby… [druhý člen hliadky]… zveril kormidlo skúsenejšiemu členovi posádky, ale že jeho „rozhodnutie zrefovať… padlo v správnej chvíli.“

K polohe tragicky zosnulého člena hliadky v priestore koľajnice vozíka analýza uvádza, že bol z neznámych dôvodov v nebezpečnom priestore, hoci on aj zvyšok posádky boli o možnom hroziacom nebezpečenstve vozíka umiestneného bližšie ku korme lode detailne informovaní behom tréningu a bezpečnostných školení.

MAIB v správe naznačuje, že možno „nebezpečenstvu číhajúcemu v tejto časti lode nevenoval náležitú pozornosť, pretože sa sústredil na to, ako najlepšie zrefovať a správne na manéver pripraviť posádku.“ Kapitán nevyšiel na palubu, aby bol pri inštruktáži posádky pred refováním, čo podľa správy bolo „pochopiteľné… ale v konečnom dôsledku nechal palubu v momente zvýšeného rizika bez priameho dozoru“.

Následné testy dôvodu zlyhania preventeru odhalili, že sa uvoľnil pri čiastočnom roztrhnutí oceľového lanka na prednej palube a „ku zhoršeniu stavu prispelo nerovnomerné zaťaženie upínacieho prvku, čo spôsobilo, že záťaž nieslo menej oceľových vlákien“.

Inšpektori z MAIB tiež zistili, že „technický list na lano na preteky D2 Racing dodávané pre lode typu Clipper 70 neobsahoval informácie o možnej strate pevnosti spôsobenej spojmi, úväzmi alebo uzlami“ a že „na mieste by bola väčšia informovanosť a šírenie povedomia o limitoch lán z HMPE [známych ako Dyneema]“.

SPRÁVA MAIB: Schéma zo správy MAIB o nehode z dňa 4. septembra 2015

Schéma z vyšetrovacej správy o nehode Clipper 70

Schéma zo správyMAIB o nehode z dňa 4. septembra 2015

PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA 3: PLACHETNICA BUCCANEER OF UPNOR

Nehody v dôsledku nekontrolovanej halzy sa nemusia nutne odohrať len pri plachtení na zadný vietor po vetre. Podľa správy MAIB z augusta 2007 sa lodi Elan 333 Buccaneer of Upnor prihodila nehoda na trase z Weymouthu do Poole u St Alban’s Ledge pri plavbe na bočný vietor. V tej chvíli vanul severný vietor o sile {petbf|5} a 6 stupňov Beaufortovej stupnice, v poryvoch až 7 BF.

V správe MAIB sa dočítame, že kapitánka po dobu jednej hodiny pri plavbe na ostrý bočný vietor zacvičovala neskúseného kormidelníka. Navzdory tomu, že hlavná plachta bola zrefovaná na druhý ref a kosatka správne nastavená, mal kormidelník „problémy udržať loď na kurze a jeden z členov posádky musel často „vypúšťať“ preťaženú hlavú plachtu povoľovaním oťaže hlavnej plachty,“ uvádza sa v správe.

Keď musela kapitánka odísť do podpalubia, inštruovala kormidelníka, aby zmenil kurz na bočný vietor, čo loď mierne odklonilo od kurzu na St Alban’s Head. Na palube zanechala spolu s kormidelníkom ďalšieho člena posádky. V tej chvíli sa do plachiet oprel náhly poryv vetra a loď sa prudko naklonila. Neskúsený kormidelník úplne stočil kormidlo, aby poryv vyrovnal. „Po krátkej chvíli,“ pokračuje správa, „poryv síce poľavil, ale s vytočeným kormidlom sa plachetnica rýchlo stočila doprava a prešla do rýchlej a nekontrolovanej halzy.“

Systém oťažového vozíka hlavnej plachty je na lodi Elan 333 umiestnený v prednej časti kokpitu tesne pred schodmi do kajuty. Druhého člena posádky, ktorý sedel tesne za koľajnicou vozíka, zachytila náhle uvoľnená oťaž hlavnej plachty a vymrštila ho proti streche kajuty. Utrpel vážne zranenia a navzdory rýchlemu zásahu záchranárskeho vrtuľníka nasledujúci deň zomrel.

Analýza MAIB

MAIB kapitánke odporučil, aby komplexne posudzovala schopnosti každého člena posádky pri plnení špecifických úloh v aktuálnych poveternostných podmienkach, najmä keď sama nie je na palube prítomná.“

Ďalej sa v správe dočítame, že kapitánka mala zaistiť pred svojím odchodom do podpalubí činnosť posádky na palube lode a jej kormidlovanie. Mala sa tiež uistiť, že všetci rozumejú svojím úlohám behom plavby a sú prijaté dostatočné opatrenia nutné pre dohľad nad neskúsenou posádkou a bezpečné ovládanie lodi.“

Loď Elan 333

Loď Buccaneer of Upnor, Elan 333 podobná tej na obrázku, šla na trase z Weymouthu do Poole do prudkého náklonu, po ktorom nasledovala nekontrolovaná halza

Za týždeň sa spoločne pozrieme na ďalšiu prípadovú štúdoiu o nehode s tragickými dôsledkami, ktorú tiež uverejnil časopis Yachting Monthly. Pre vás aj posádku pripravujeme tiež užitočné zhrnutie: 9 zásad pre bezpečnú plavbu po vetre.

Článok vyšiel v časopise Yachting Monthly

Časopis Yachting Monthly

Ako zlepšovať jachtárske schopnosti a predchádzať nehodám?

Boatsafe sa dlhodobo venuje prevencii nehôd a bezpečnej plavbe. Každú nehodu preto dôsledne mapujeme a pridávame rady a tipy, ako podobnú situáciu zvládnuť lepšie a bez škody. Pokračujte na našom jachtárskom blogu!