Chorvátsko je najobľúbenejším jachtárskym revírom aj miestom, kde veľa Slovákov trávi dovolenku. Poďme sa pozrieť na všetky zmeny v prehľadnom sprievodcovi na cestu do Chorvátska v roku 2023:
1. Kolóny na hraniciach
Odjazd v noci, o deň skôr, zápchy, obchádzkové trasy po okresných cestách … to bola vec, čo dokázala pokaziť inak pohodovú cestu. Tej sme sa od januára definitívne zbavili a hranice medzi Slovinskom a Chorvátskom prejdete bez problémov a zdržania ako akékoľvek iné hranice vnútri EÚ. Rovnako jednoducho sa teraz dostanete aj von z letiska.
Pretože ide stále o prechod hraníc, hoci už bez kontrol, je stále vhodné mať so sebou doklady (aj pre deti) a dodržiavať pravidlá.
Pozor ale pri prejazde cez krajiny, ktoré teraz tvoria vonkajšiu Schengenskú hranicu – Srbsko, Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu. Tam sa naopak očakáva, že pritvrdia a kontroly budú prísnejšie.
Nočná mora je preč – hranice medzi Slovinskom a Chorvátskom prejdete bez problémov
2. Mýtna brána
Hoci sme sa zbavili kolón na hraniciach, ďalšie vás stále čakajú na mýtnych bránach. Chorváti síce hľadajú cestu, ako to zmeniť, ale do konca roku 2024 nás žiadne zmeny nečakajú. Do budúcna by stále cenu určovali prejdené kilometre (nie paušál), ale systém už bude plne elektronický.
Dobrou správou je, že výška mýta zostáva približne rovnaká, na zdražovanie nedošlo.
TIP Aktuálnu cenu za cestu i obmedzenia na diaľniciach v Chorvátsku si môžete zistiť a spočítať na interaktívnej mape.
Ako ušetriť na ceste do Chorvátska? Skúste si kúpiť ENC “krabičku”
A prečo ju využiť? Existujú dva pádne dôvody:
Využitie špeciálnych pruhov na mýtnych bránach a prejazd bez kolón
Zľava takmer 22 % na mýtne
Zistite viac o tom, kde a ako ENC zakúpiť a ako ju používať.
Prázdne mýtne brány sú zatiaľ nesplneným snom
3. Eurá, kuny a zdražovanie
Prechod na euro v kombinácii s bezprecedentnou infláciou (až 14 %) s cenami trochu zahýbali. V médiách si môžeme prečítať hororové správy, ale skutočnosť nie je až taká dramatická. Aj u nás zdraželi niektoré komodity až o 40 %, takže je "chorvátske zdraženie" spojené s infláciou logické.
Chorváti súčasne vyčkávali a spojili zdraženie až s prechodom na euro. Vláda však v rámci zavedenia eura zafixovala kurz (1 euro = cca 7,5 kuny), takže by nemalo dochádzať k umelému navyšovaniu, a snaží sa využívať aj ďalšie nástroje.
Po zavedení eura je pre Slovákov veľkou výhodou, že nie je potreba riešiť výmenu peňazí či kurzové rozdiely pri platbe kartou. Taktiež sú aktuálne v Chorvátsku priaznivé ceny nafty/benzínu.
Ceny v Chorvátskych obchodoch a reštauráciách
Rastúce ceny v reštauráciách či obchodoch sú terčom kritiky už veľa rokov a ku zdražovaniu došlo i tento rok (napr. káva z 10 - 13 kun /1,3 – 1,7 eura/ až na 2 eura).
Stále však platí, že mimo centrum a v turisticky menej vyťažených lokalitách sa vždy najete lacnejšie. A častokrát aj lepšie, a navyše si vychutnáte aj kúzlo miestnych, skutočne autentických podnikov. Taktiež na ostrovoch bývajú ceny vždy vyššie.
"Na Hvare sme si tento rok kupovali mini zmrzlinu za 7,50 eura, ale v Biograde na Moru väčšiu porciu len za 2 eurá."
A čo na to miestni? Hovorili sme s niekoľkými z nich a podľa nich ceny vzrástli oproti minulému roku približne o 20 % (čo je však podobné ako aj inde).
Za pljeskavicu aj pržene lignje si priplatíme, ale rast cien súvisí tiež s infláciou
Ceny služieb v marínach
Tento článok vznikol na začiatku sezóny, tak na konečné hodnotenie si budeme musieť ešte počkať. Článok budeme priebežne aktualizovať. Pri väčšine služieb (kotvenie, bójky…) sa však očakáva nárast maximálne o 10 %.
"Napr. v maríne Kremnik sme platili v prepočte len nepatrne vyššiu cenu než vlani v rovnakú dobu. Ako už to v Chorvátsku býva, sú samozrejme miesta, ktoré situáciu využijú a ceny neprimerane "napália".
Kde vymeniť kuny?
Zostali vám z minulej dovolenky kuny? V obchode už s nimi nezaplatíte, neberú ich ani zmenárne. Ako postupovať?
Tento rok ich ešte pohodlne vymeníte v akejkoľvek banke alebo na poštách.
Budúci rok už len v Národnej banke v Zagrebe, čo už môže byť problematickejšie, takže výmenu radšej neodkladajte.
Výmenu kún neodkladajte na ďalšiu návštevu, budúci rok už ich vymeníte len v Národnej banke
4. Ako sa menia pravidlá pre jachting v Chorvátsku?
Pri plavbe z Chorvátska do Slovinska, Talianska alebo Grécka už nie je nutné colné odbavenie, pokiaľ sú na palube lode občania krajín zo Schengenu. Pokiaľ by na palube bol jediný občan štátu mimo Schengen, je nutné zájsť na colnicu.
Všetky sezónne colnice na ostrovoch boli zrušené a zostali len celoročné Port of entry. Tieto stále hraničné prechody nájdete v prístavoch Rijeka, Ploče, Zadar, Šibenik, Split, Dubrovník, Raša-Bršica, Umag, Pula, Ubli, Cavtat, Vis a Mali Lošinj.
Pokiaľ do Chorvátska priplávate z Čiernej Hory, Albánska alebo z Turecka, je nutné colnicu navštíviť.
Rovnako tak pri plavbe z Chorvátska do Čiernej Hory je nutné prejsť colným odbavením.
Každá plavba mimo teritoriálne vody Chorvátska musí byť dopredu odsúhlasená charterovou spoločnosťou, bez jej povolenia nie je možné opustiť chorvátske teritoriálne vody.
Je to tak hlavne z dvoch dôvodov. Poistenie charterovej lode platí obvykle len v chorvátskych vodách a tiež povinné bezpečnostné vybavenie lode pre plavbu mimo teritoriálne vody je výrazne väčšie (záchranný ostrovček, EPIRB bóje, AIS…).
TIP Všetky zmeny nájdete aj v nových Osmičkách. Populárny sprievodca 888 prístavov a zátok vyšiel tento rok v máji už v 13. aktualizovanom vydaní.
Vstup do Schengenu výrazne zjednoduší aj prechod hraníc na mori
A ako na elektronické mýto – ENC “krabičku”?
Kde kúpite ENC (Elektronička naplata cestarine)? Na veľkých mýtnych bránach a od spoločnosti HAC a ARZ (pozor nebývajú otvorené cez noc). Tu je zoznam miest, kde si ENC môžete zakúpiť, aj s otváracou dobou. Pre cestu do Chorvátska je ideálnym miestom Zagreb Lučka.
ENC krabičku si môžete kúpiť aj na Slovensku od priekupníkov alebo si ju môžete požičať. Vďaka veľkej prirážke sa to však finančne vôbec neoplatí.
Ako ENC krabička funguje?
Vyplníte prehľadný formulár (krabička je na meno a občiansky preukaz, takže nie je viazaná na ŠPZ). Môžete ho vyplniť aj pred cestou (pokiaľ budete nakupovať od spoločnosti HAC, ktorú preferuje väčšina cestovateľov) – zvoľte variant “Pretplata 21,74%”.
Prístroj môžete kúpiť v rámci zvýhodnených balíčkov (pakety) podľa kategórie vozidla – vždy je v nich započítaná cena za krabičku a i kredit na mýtne.
ENC si môžete dobiť aj pomocou aplikácie
Pozor ale, pre každú kategóriu auta potrebujete inú “krabičku" – napr. osobné auto spadá do kategórie I, obytné auto alebo auto s prívesom do kategórie II.
Nabijete si kredit a môžete ju začať používať – prístroj je aktívny ihneď po zakúpení. Nalepíte ho na predné okno, prechádzate mýtne brány špeciálnymi pruhmi a poplatky sa vám automaticky odpočítavajú. Je možné ísť aj do mínusu, ale pozor, len v rámci jednej transakcie (na jednom úseku). ENC má tiež svoje nevýhody – občas nefunguje správne. Pokiaľ sa to stane, podržte pri prejazde mýtnou bránou zariadenie z okna.
Cena krabičky sa vám vráti spravidla už pri prvej ceste – od HAC je jej cena 15 eur.
Ako ENC kredit dobíjať?
Kredit dobijete pomocou webových stránok, SMS správou a tiež pomocou mobilnej aplikácie, v ktorej môžete sledovať aj aktuálny kredit.
Aj v Chorvátsku sa môžete spoľahnúť na poistenie kaucie. Nezabudnite tiež na špeciálne cestovné poistenie pre jachtárov a pre 100% istotu odporúčame aj poistenie zodpovednosti skippera, ktoré vás spolu s posádkou kryje aj pri hrubej nedbalosti.
Peknú a pohodovú plavbu a plavte sa bezpečne.
Chcete si prečítať ďalšie články o jachtingu a bezpečnej plavbe? Pokračujte na našom jachtárskom blogu!