Tragédia na katamaráne v La Caletta. Ako to naozaj bolo?

Autor: Redakcia 30.10.2023 Článok
Vážny úraz, ktorý sa stal českej posádke na Sardínii, hýbal v auguste sociálnymi sieťami aj celou jachtárskou komunitou. Kolovalo hneď niekoľko zaručených verzií. Skipper teraz s nami celkom otvorene popisuje celý príbeh. Aby slúžil ako poučenie pre všetkých.
Tragédia na katamaráne v La Caletta. Ako to naozaj bolo?

Boatsafe sa dlhodobo venuje prevencii nehôd a bezpečnej plavbe, preto sme oslovili skippera, aby poskytol čo najpodrobnejší popis celej udalosti so všetkými detailmi. Pripojili sme aj reflexiu chýb a pohľad Boatsafe. Veríme, že pravdivé vykreslenie všetkých udalostí bez špekulácií pomôže podobným tragédiám najlepšie predchádzať.

Cieľom nie je nikoho súdiť, pokladáme spolu so skipperom za dôležité poskytnúť systematický rozbor chýb a návod, ako postupovať bezpečne. Zdieľaním svojich nehôd, aj s rizikom odsudzujúcich reakcií okolia, totiž poskytujete menej skúseným skipperom tú najlepšiu jachtársku školu. Ďakujeme, že pomáhate s nami!

Osudová plavba očami skippera

V auguste 2023 som vyrazil na plavbu na katamaráne Lagoon 400 Laura na Sardíniu. S posádkou kamarátov, s ktorou som sa už niekoľkokrát plavil. Asi aj preto, že šlo o niekoľkú plavbu, som pri briefingu kládol menší dôraz na dôkladný tréning.

Počasie, ktoré tou dobou panovalo na Sardínii, bolo veľmi divoké. Práve preto som sa chcel schovať v prístave La Caletta a ešte v nedeľu večer som sa pokúšal marínu kontaktovať a dohodnúť si na ďalší deň rezerváciu. Skúšal som telefón, VHF, nikde som ale odpoveď nedostal. Napriek tomu som sa rozhodol, že sa druhý deň budem plaviť do prístavu bez ohlásenia a vyriešim to na mieste.

V pondelok 28. augusta som teda vyrazil smer La Caletta. Behom plavby nám fúkal vietor cca 30 kt, poryvy až cez 40 kt. Pridali sa aj veľké vlny, odhadom až 2 metre. Značne to znepríjemňovalo plavbu a posádke začalo byť nevoľno. Pred prístavom som dal posádke pokyn, aby vyvesila fendre.

Bolo mi jasné, že ak nájdem miesto, bude to veľká náhoda...

Keď som však prichádzal do prístavu, bolo mi jasné, že ak nájdem miesto, bude to skôr len veľká náhoda. Prístav bol dobre krytý pred vetrom aj vlnami, ale napriek tomu sa i tam objavovali značné poryvy vetra okolo 25 kt. Preplavil som sa skoro až na koniec, kde som minul českú loď La Grace, ktorá stála pozdĺžne na vnútornej strane vlnolamu. Oproti La Grace som zbadal voľné miesto na poslednej pozícii v bazéne maríny.

Obrátil som teda katamarán a začal som s ním trochu svižnejšie cúvať. Vietor fúkal od pevniny na more, takže miesto bolo náchylné na bočný vietor, ktorý sa mi opieral o pravobok. V ten moment som sa začal obzerať po správe maríny, ale tá nebola nikde na dohľad.

Zároveň som rozdeľoval pokyny, kto a čo má robiť pri prístavnom manévri a vyväzovaní lode. Na pravé zadné vyväzovacie lano som poslal Jirku. Na ľavé lano (“za kormidlom”) som poslal Hynka, na mooring Roberta. Pretože na móle nebol nikto, kto by nám asistoval a pomohol priviazať laná za pacholatá, určil som na túto pozíciu Slávka.

Zacúval som bližšie k mólu, aby som mohol Slávka vysadiť na mólo. Akonáhle vyskočil na mólo, objavila sa aj správa prístavu. Už od prvého kontaktu na mňa kombináciou taliančiny a angličtiny pokrikovali, že tu nemám čo robiť, že to tu je rezervované a nech odplávam preč.

To už však Jirka (neskôr zranený) hádzal Slávkovi lano na breh, stál pri tom na plaváku. Počas celého manévra bol vietor nestály, takže som stále manévroval motormi, aby som zostal čo najviac na mieste.

Behom toho na mňa stále Talian kričal, nech idem preč. Snažil som sa s ním dohodnúť, že vonku je silný vietor a veľké vlny, posádke nie je dobre a ja sa potrebujem schovať. Skrátka, že nemám kam ísť.

Slávkovi som však nakoniec dal pokyn, aby hodil náveterné lano späť a vrátil sa na loď, že sa znovu priblížim a naberiem ho. Zahájil som teda znovu manéver, aby som bol pripravený na Slávkovo nalodenie. Slávko odhodil lano a domnieval sa, že ho niekto z posádky vytiahne na loď.

O pravý plavák a lano, ktoré malo byť hodené Slávkom späť na loď, som sa už nestaral a sústredil sa hlavne na situáciu za mojim chrbtom na ľavom plaváku a na to, aby som Slávka nabral v poriadku späť na loď.

Prineste nôž a prerežte laná, musíme ho dostať von!

Lano ale skončilo čiastočne vo vode, odkiaľ ho nikto nevytiahol (čo som netušil). Súčasne sa zdvíhal veľký poryv vetra, práve keď Slávko skákal späť na loď. Loď bola v tú chvíľu v šikmej pozícii a ja som mal strach z možnej kolízie kormy s mólom.

Preto som hneď, ako bol Slávko späť na lodi, pridal chod vpred. Bohužiaľ, ako som už spomínal, pri tom som úplne opomenul situáciu na druhom (pravom) plaváku. A pretože pravá lodná skrutka (propeler) je od kormy katamaránu vzdialená ani nie pol metra, lano sa do nej čiastočne namotalo.

Celú vážnu situáciu, ku ktorej tam došlo, mi neskôr popísal člen posádky:

“Jirka sa už pri hádzaní lana Slávkovi nešťastne pošmykol. Držal sa konca lana, ktoré bolo priviazané na lodi, takže mal vo vode ponorený v podstate len zadok. Nechcel sa ponoriť celý, pretože mal vo vrecku kopu osobných vecí a dúfal, že sa mu podarí vyhupnúť sa späť na palubu.

Ja som sa mu snažil pomôcť vytiahnuť sa cez bok lode späť, ale všetko bolo príliš šmykľavé, nešlo ho poriadne chytiť. Posunul sa teda k zadnej časti lode, aby vyliezol.

V tej chvíli už bol vo vode celou spodnou polovicou tela. Do nôh sa mu zamotalo lano, ktoré Slávko pustil, keď nastupoval späť na loď a vytvorilo osmičku okolo Jirkovej nohy.

Voľný koniec lana sa potom dostal do propeleru, na ktorý sa namotal, a tým Jirku pritiahol pod loď. V tej chvíli Jirka skríkol: AU…”

Celý tento chaos, od uvoľneného lana cez dohadovanie pri manévrovaní až po nabratí Slávka na loď, prebiehal v podstate súbežne, v rámci desiatok sekúnd. Hneď ako som za kormidlom počul to výrazne slovo AU, poobzeral som sa po lodi a uvidel Jirku vo vode. Pravý motor už bol vypnutý. Posádke som nariadil: “Prineste nôž a prerežte laná, musíme ho dostať von!”

Dvaja ľudia z mojej posádky hneď skočili do vody a začali rezať laná, držali sa pritom lode. Vietor ma stále odnášal a ja som manévroval už len ľavým motorom. V ten moment mi začalo dochádzať, čo sa pod vodou vlastne stalo, a začal som prepadať panike .

Propeler u katamaránu

Lodné skrutky sú na katamaráne umiestnené veľmi blízko boku lode (na rozdiel od plachetnice, kde je za kýlom, ďaleko od boku lode)

Počas môjho splývania v podstate priamo do trupu La Grace na mňa posádka La Grace aj posádka poľského katamaránu, ktorý stál vedľa, volali, nech vyhodím kotvu. Najprv im vôbec nedošlo, že mám človeka pod loďou a ďalších dvoch ľudí pri ňom, boli v zákryte.

Začali sme na nich kričať, aby volali sanitku a im došlo, čo sa deje. La Grace volala ambulanciu a z poľského katamaránu nám vyrazil na pomoc kapitán spolu s jedným členom posádky na dinghy.

Podarilo sa nám Jirku dostať z lán, následne ho moja posádka s pomocou tej poľskej naložila na ich dinghy, ktorý sa hneď začal presúvať ku brehu, kam už tiež prichádzala ambulancia.

Celú situáciu neskôr popísal člen posádky La Grace pre portál Krása jachtingu:

“Katamarán sa medzitým nebezpečne blížil k betónovému mólu. La Grace prestala spúšťať motorový čln, pretože Poliaci medzitým dostali postihnutého z vody a časť kadetov z La Grace zaistila vyviazanie katamaránu k brehu.

Dinghy na ceste k vjazdu do vody v prístave a kadetka La Grace poskytuje prvú pomoc. Kapitán La Grace volá vysielačkou do maríny, aby poslali sanitku, ja volám taliansku 112, kde nikto nevie po anglicky a tak pomocou Google translatore sa konečne doberiem nejakej odpovede... Asi na šiesty pokus mi dajú konečne niekoho anglicky hovoriaceho, a tak behom pár minút prichádzajú dve sanitky, jedna od „nás“, jedna z maríny. Do 30 minút pristáva vrtuľník.”

Ďalší členovia mojej posádky sa z vody nalodili späť na loď a ja, už len s pomocou ľavého motora, som dosplýval k vnútornej strane vlnolamu, kde sme sa fendrami pozdĺžne opreli o mólo. Bolo to kúsok ďalej za La Grace, ktorá mi pomohla sa priviazať.

Kamarát Jirka bol z prístavu transportovaný vrtuľníkom do nemocnice v Cagliari. Tam sa lekári rozhodli na základe stavu rany amputovať ľavú dolnú končatinu od lýtka dolu. Zároveň mu lekári oznámili, že bude schopný chodiť s protézou.

Na základe verdiktu lekárov sme boli nútení opustiť loď, tá bola dočasne zabavená, a museli sme podstúpiť vyšetrovanie. To malo trvať 2 dni, ale tiahne sa stále a ja zo strany talianskej prokuratúry doposiaľ (cca 2 mesiace od udalosti) nemám žiadne nové informácie.

Aktualizácia júl 2024

Ani takmer po roku nemám žiadne nové informácie, vyšetrovanie je na "bode mrazu" a je pravdepodobné, že bude ukončené bez následkov. Jirka úspešne rehabilituje, dočkal sa konečne protézy a učí sa chodiť. Všetko bolo behom na dlhú trať – problematické bolo napr. odovzdávanie lekárskych správ medzi talianskymi a českými lekármi a veľké množstvo byrokracie (i v ČR).

Prístav La Caletta

Prístav La Caletta

Poučenie skippera - aké chyby sa stali a ako podobnej tragédii predísť?

Jachting je nádherná vec, ale je treba si uvedomiť to obrovské riziko, ktoré od okamžiku vstupu na loď skipper nesie. Situácia na mori sa totiž môže v sekunde zmeniť z pohodovej dovolenky na nočnú moru.

Preto je rozhodne dôležité nikdy nepodceňovať preventívne opatrenia. Ja sám si odnášam z tejto vážnej situácie radu poučení, o ktoré by som sa rád otvorene podelil:

Preškolenie posádky. Hoci sa už s vami posádka plavila, nevynechávajte základné zručnosti: kde sú aké laná a na čo sú určené, ako sa viažu uzly, kde sú na lodi vesty a ako ich používať, kde sa zatvára plyn... Opakovanie je matka múdrosti.

Rozdelenie úloh posádke. Ihneď po nalodení poveriť osoby jasne danými úlohami, ktoré budú pri plavbe vykonávať pri manévroch. Tieto osoby je nutné dôkladne preškoliť, vysvetliť im ich prácu a ideálne by bolo, keby si všetko mohli vyskúšať "na nečisto" v bezpečných podmienkach spolu s vami. Nie je problém potom dotyčných vystriedať, ale vždy s novým dôkladným preškolením.

Dosť času na prípravu manévru. V priebehu plavby pred každým manévrom všetkým vysvetliť, čo sa bude diať, aký bude mať manéver priebeh, zopakovať si úlohy a vyčleniť dostatok času na prípravu.

Vedenie lodného denníka. V denníku potom nájdete aj zápis o preškolení posádky, o uskutočnení brífingu, trase aj počasí. To vám okrem iného môže poslúžiť aj pri spisovaní udalostí v prípade nehody.

Kľud. Skipper za loď aj posádku plne zodpovedá. Zásadné je preto riešiť všetky situácie v kľude. Stres a chaos na more naozaj nepatrí.

Čo povie skipper, to je sväté. Toto pravidlo je dôležité na lodi zaviesť –⁠ a to najmä, keď sa plavíte s kamarátmi. Z vlastnej skúsenosti viem, že kamaráti niekedy berú vaše slová na ľahkú váhu, a to sa na mori môže obrovsky vypomstiť.

Poistenie zodpovednosti skippera. Pri poistení kaucie rozhodne neváhať a pridať aj poistenie zodpovednosti skippera. Keď sa niečo stane, nebudete sa topiť v papieroch a hlavne strachu, že od vás bude zranený alebo charterová spoločnosť vymáhať peniaz, ktoré vám nikto nevráti.

Vyhľadať pomoc konzulátu. Keď sa vám stane niečo vážne a ocitnete sa na kapitanáte, polícii či v nemocnici, kde vám predložia dokumenty v ich materskom jazyku, nič nepodpisujte. Vždy vyhľadajte pomoc konzulátu, ktorý vám bude nápomocný. Máte napríklad nárok na tlmočníka, a to je rozhodne dobré využiť.

Katamarán

Skipper nesie obrovskú zodpovednosť a situácia na mori sa môže v sekunde zmeniť z pohodovej dovolenky na nočnú moru

Mená členov posádky aj skippera boli s ohľadom na citlivú situáciu zmenené (redakcia ich identitu pozná).

A aké poučenie pridáva Boatsafe

K skipperovej reflexii pripájame aj my pravidlá, ktoré po rozbore všetkých príčin a následkov tejto nehody pokladáme za naozaj kľúčové. Pripájame k nim preto konkrétne odporúčania pre skippera i posádku.

Laná pod 100% kontrolou

Skipper: Nikdy nepridávajte pri odchádzaní od móla plyn, dokiaľ nie sú vyväzovacie laná späť na lodi a nemáte to potvrdené od ľudí, ktorí ich majú na starosti. To je nutné opakovať posádke stále dookola a následne to tiež vyžadovať.

Posádka: Nikdy nehádžte lano na breh alebo späť na loď bez pokynu skippera a hlavne bez uistenia, že ho tam niekto bude mať pod kontrolou. Všetky laná dôsledne upratujte a zabezpečte, keď s nimi nepracujete. A pokiaľ s nimi ešte pracovať budete, pripravte ich tak, aby neprekážali, nešliapalo sa po nich a boli pripravené k okamžitému použitiu. Namotanie vlastného lana je veľmi častou príčinou nehôd.

Hlásiť včas MOB

Posádka nedala skipperovi jasne najavo, že na korme je človek čiastočne vo vode, čo pokladáme za hlavnú príčinu nehody. O páde človeka do vody musí skipper vedieť ihneď, aby mohol reagovať (tu by nepoužíval pravý motor a skoordinoval by čo najrýchlejšie vytiahnutie človeka z vody). Popísaný pokus o vytiahnutie mohol navyše viesť k tomu, že vo vode mohol skončiť niekto ďalší (pri plavbe vo veľkých vlnách je celá paluba mokrá, zasolená a šmykľavá).

Skipper: Na katamaráne je situácia zložitejšia, a z toho plynie ešte ďalšie poučenie pre skippera, ktoré musí preniesť na posádku. Je nutné, aby inštruoval ľudí na korme, že ho MUSIA informovať o všetkom, čo sa tam deje a čo by mal vedieť. Pretože ľudia na korme sú jeho očami a MUSIA si plne uvedomovať túto svoju zodpovednosť.

Posádka: Pokiaľ spadnete do vody behom pristávania, plávajte okamžite od lode a kričte, aby o vás kormidelník vedel. Nemyslite na telefón alebo kameru vo vrecku. Zdravie je dôležitejšie. Až keď vám dá kapitán pokyn, vráťte sa k lodi. Je nutné si uvedomiť, že na jednotrupovej lodi má skipper pod vizuálnou kontrolou celú loď, na katamaráne ale nevidí na zadné plaváky. A ak ho niekto neupozorní na to, čo sa na korme deje, on o tom nemôže vedieť. A pri pristávaní, obzvlášť v silnom vetre, upiera pozornosť hlavne na to, aby nepoškodil loď, a nie je v jeho silách sledovať to, čo vidieť nemôže.

Nepodceňovať vývoj počasí

Svoju rolu mohlo hrať aj určité podcenenie predpovede počasia a plánovanie. Dlhšia plavba vo vlnách sa podpíše na stave posádky, ktorá postupne dostane morskú chorobu. A skipper, zaťažený veľkou zodpovednosťou za posádku a loď, nedostatočne oddychuje a neskoro poobede je už unavený.

Nastáva potom často situácia, kedy potrebuje pristáť za každú cenu, a už nedokáže chladne a rozumne zvážiť všetky riziká. K väčšiemu kľudu vedie aj pripravený záložný plán pre prípad, že sa miesto na pristátie nenájde (napr. vhodná, pred vetrom a vlnami chránená neďaleká zátoka, kde je možné bezpečne pristáť a prečkať tam noc).

Voliť primeranú trasu a lokalitu

Plán plavby je nutné meniť a prispôsobovať meniacim sa podmienkam, a to najmä s menej skúsenou posádkou. Nie je ideálne plánovať dlhšiu trasu alebo vyberať lokalitu, kde častejšie hrozí zlé počasie či nie je tak jednoduché sa schovať. A plavba okolo Sardínie medzi tie náročnejšie rozhodne patrí.

Dokončiť manéver a komunikovať s marínerom

Ďalšie odporúčanie doplnili aj skúsení jachtári v komentároch pod článkom (ďakujeme). V danej situácii by bolo istejšie manéver aj cez odpor marínera dokončiť a (aspoň dočasne) sa vyviazať. Skipper by získal čas ukľudniť situáciu na palube a hlavne sa bez tlaku a s chladnou hlavou rozhodnúť o ďalšom postupe. A po vyviazaní by mohol skúsiť v kľude marínera obmäkčiť, aby predsa len našiel nejaké voľné miesto (hoci aj s pomocou kartónu pív či iného "úplatku"). Pri osobnom kontakte na móle sa vždy hľadá riešenie lepšie. Mohol by tiež osloviť niektorú z lodí, či by sa k nej mohol vyviazať bokom.

Táto nehoda zároveň potvrdzuje "jachtárske pravidlo reťazenia problémov" –⁠ keď sa stane prvý problém (hoci nie tak vážny), ďalšie sa začnú reťaziť a vedú k vážnejším problémom. Pokiaľ by došlo k rýchlemu vyriešeniu prvého problému, ďalšie by nemuseli nastať alebo by ich riešenie bolo jednoduchšie.

Katamarán

Katamarán Laura počas osudnej plavby

Čo sa ešte môže hodiť

Znalosť prvej pomoci. Kvalitný kurz prvej pomoci sa hodí každému skipperovi aj posádke. Pomoc na mori totiž môže byť ďaleko. Dôležitá je aj dobre vybavená lekárnička.

Cestovné poistenie posádky. Pre jachtárov je zásadné krytie jachtingu – väčšina poistení ho má ako rizikový šport vo výlukách. Poistenie Boatsafe ho spolu s ďalšími vodnými športami kryje už v základe. A obsahuje aj veci, za ktoré si inde musíte priplatiť alebo ich nekryjú (napr. zásah vrtuľníkom). Výhodou je tiež vysoký limit liečebných nákladov, tie v prípade takto vážneho úrazu môžu byť astronomicky vysoké.

Ako zlepšovať jachtárske schopnosti a predchádzať nehodám?

Boatsafe sa dlhodobo venuje prevencii nehôd a bezpečnej plavbe. Každú nehodu preto dôsledne mapujeme a pridávame rady a tipy, ako podobnú situáciu zvládnuť lepšie a bez škôd.

Pustite si niektorú jachtársku prednášku, v archíve jachtárskej akadémie ich už máme viac než 20 a ďalšie prednášky zdarma pre vás pripravujeme v živom vysielaní.

Prečítať si môžete aj ďalšie články o jachtingu a bezpečnej plavbe. Pokračujte na našom jachtárskom blogu!

Ste s nami a našimi službami spokojní a páči sa vám, čo robíme? Budeme veľmi radi za hodnotenie, ktoré pomôže aj ďalším jachtárom.